Institutt for informatikk og matematiske fag

Kurs 850 Internett og intranett

Gruppevare og intranett


Gruppevare

Organisasjonens behov:

I en organisasjon (bedrift, institusjon) er det gjerne behov for følgende tjenester, som bl.a. av sikkerhetsmessige og markedsmessige hensyn i utgangspunktet skal være tilgjengelige kun internt i organisasjonen:

  • E-post (for meldingsutveksling)
  • Elektroniske konferanser
  • Avtaleoversikter og kalendere
  • Dokumentbehandling (editering, lagring, distribusjon)
  • Bruk av databaser (for f.eks. produktoversikter, utstyrsdokumentasjon)
  • Indeksering av dokumentene, slik at de blir søkbare for interne søkemaskiner.

Disse behovene har tradisjonelt vært løst med såkalt gruppevare, som er et system av programvare for ovennevnte formål. Gruppevare er ikke, eller rettere: har ikke, vært basert på åpne standarder (les: protokoller).

Populær gruppevare:

  • GroupWise (Novell)
  • Exchange (Microsoft)
  • Lotus Notes (IBM).
    Vi tar en kikk: http://www.notes.net/whatisnotes. Vi ser at Notes tilbyr bl.a.
    • E-post
    • Nyhetsgrupper
    • Visning av html-dokumenter
    • Kalender
    • Møteplanlegger
    (Notes kjører på en tjener som kalles Domino.)
    Eksempel fra ABB.

Intranett

Intranett er et (stadig mer brukt) alternativ til bruk av gruppevare. Intranett er funksjonelt og teknisk sett svært likt det verdensomspennende internett.

Hva er intranett?

"Intra" betyr "indre".

Intranett er et lukket nett for bruk internt i en organisasjon. Intranett benytter seg av de samme protokollene (TCP/IP, Smtp, Http,...) som internett er basert på. Klientene (for e-post, web, nyhetsgrupper) er også de samme som for internett.

Grensene mellom gruppevare og internett-klienter er nå i ferd med å viskes ut! Jf. følgende uttalelse av Teresa Deane, en av utviklerne av Lotus Notes (versjon 5):

In every manner that we can, we're trying to make things consistent between Notes and the Web.

Intranett er gjerne tilknyttet eksterne nettverk, som internett. For å oppnå tilstrekkelig sikkerhet og beskyttelse i forbindelse med denne tilknytningen, blir intranett da skilt fra omverdenen (internett) via en brannvegg (eng.: firewall). En såkalt "gateway" (brannvegg-dør?) sørger for en sikker kommunikasjon med omverdenen, gjennom brannveggen. Brannveggen skal bl.a. hindre uvedkommende i å komme seg inn på intranettet.

Det er videre vanlig at intranettet benytter en såkalt proxy-tjener (eng.: proxy server). Proxy betyr nærhet. Proxy-tjeneren fungerer som et internlager (eng.: cache) for bl.a. html-dokumenter. Dersom en nettleser ber om å få lastet ned et webdokument, sjekker proxy-tjeneren om dokumentet befinner seg i dette internlageret, før det evt. laster ned dokumentet fra internett.

Microsoft, Netscape og Novell er de største leverandører av intranett-programvare:

  • BackOffice (Microsoft)
  • SuitSpot (Netscape)
  • IntraNetWare (Novell)

En oversikt over komponentene i SuiteSpot illustrerer hvilke tjenester en får i intranett:

  • Enterprise Server: Fungerer som en webtjener.
  • Navigator: Nettleseren (webklient).
  • Mail Server: E-posttjener.
  • Catalog Server: Indekserer dokumenter.
  • Certificate Server: Administrerer krypteringsnøkler.
  • Live Wire Pro: Verktøy for bl.a. bruk av databaser.
  • News Server: Nyhetstjener (a la Usenet)
  • Directory Server: Samler informasjon om brukerne av intranettet.
  • Proxy Server: Fungerer som internlager (som forklart ovenfor).

Ekstranett

Dersom intranett utvides til å omfatte - eller man kunne si: inkludere - også nettverk for eksterne enheter, som andre samarbeidende organisasjoner, underleverandører, kunder, konsulenter o.l., utgjør den eksterne utvidelsen et ekstranett.

Drift av intranett

  • "Mapping"
  • Kontroll av aksessrettigheter
  • Logg
  • Opplisting av kataloginnhold

Utfordringer

Å ta det i bruk!


[Kursets hjemmeside] [Framdriftsplanen]
Oppdatert 15.11.01 av Finn Haugen (e-post: Finn.Haugen@hit.no)